Dzień Troski o Środowisko

Rodzinny piknik ekologiczny

15 ton zużytego sprzętu na Dniu Troski o Środowisko, 27.11.2010 r.

W trakcie Dnia Troski o Środowisko zebrano 15 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i rozdano w zamian prawie 10 tysięcy świetlówek energooszczędnych. W całodziennym pikniku ekologicznym uczestniczyło kilka tysięcy osób, w tym również znani aktorzy i piosenkarze. ElektroEko było partnerem wydarzenia.

Zbiórka elektrośmieci w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca jest najniższa spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Aby skłonić Polaków do oddawania elektrośmieci do punktów zbierania lub do sklepu w momencie kupna nowego sprzętu, organizowane są liczne działania edukacyjne. ElektroEko SA od lat organizuje i wspiera programy skierowane do szkół, wystawy poruszające tematykę odzysku i recyklingu, a także pikniki ekologiczne, takie jak tegoroczny Dzień Troski o Środowisko. Od samego rana, przy specjalnych kontenerach rozstawionych na parkingu przed CH M1 w Markach, ustawiały się kolejki ludzi, którzy przywieźli ze sobą stare komputery, telewizory, lodówki czy też sprzęt oświetleniowy.

Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że w zamian rozdano wszystkie przygotowane świetlówki energooszczędne – podsumowuje Grzegorz Skrzypczak prezes ElektroEkoByliśmy zaskoczeni ilością przywiezionego sprzętu. W kontenerach znalazły się również bardzo stare elektrośmieci, co świadczy o tym, że bardzo często przetrzymujemy w domach zużyty sprzęt z myślą, że jeszcze kiedyś może się nam przydać. Oczywiście na ogół nie mamy czasu go naprawić i w rezultacie o nim zapominamy. Tymczasem, gdyby został oddany do odzysku i recyklingu, mógłby posłużyć do produkcji nowych urządzeń,
a właściciel miałby swój realny wkład w ochronę środowiska
– dodaje Grzegorz Skrzypczak.

Podczas Dnia Troski o Środowisko elektrośmieci przywieźli również m.in. Tomasz Zubilewicz, Maciej Miecznikowski oraz grupa „ekogolfiarzy” – Robert Rozmus, Wojciech Pijanowski, Andrzej Strzelecki, Ela Panas, Jerzy Czaplejewicz, którzy namawiali do odpowiedniego postępowania ze zużytym sprzętem i podpisali się na specjalnie przygotowanym Ekograffiti. ElektroEko zorganizowało konkursy sprawdzające wiedzę o zasadach postępowania ze zużytym sprzętem oraz korzyściach płynących z selektywnej zbiórki, w których młodzi ekolodzy mieli szansę wygrać drobne nagrody. Finałowe koncerty Dnia Troski o Środowisko zagrali Mezo, Ania Wyszkoni oraz zespół Pectus.

„Tego typu imprezy pokazują, że nasze społeczeństwo trzeba odpowiednio zmotywować, aby działało proekologicznie. Ciekawy program artystyczny oraz prawie 10 tysięcy nowych świetlówek energooszczędnych spowodowało, że przed naszymi kontenerami tworzyły się kolejki chętnych do pozbycia się elektrośmieci” – mówi Anna Podsiadło z ElektroEko.Jestem przekonana, że tysiące osób, które odwiedziły EkoMiasteczko dowiedziały się jak odpowiednio postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, a także ciekawie spędziło całą sobotę” – podkreśla Anna Podsiadło.

Rodzinny piknik ekologiczny „Dzień Troski o Środowisko” został zorganizowany, by zwrócić uwagę społeczeństwa na korzyści płynące z selektywnej zbiórki elektrośmieci. Ze względu na zawarte w nich substancje trujące, uznane zostały za odpady niebezpieczne, wymagające specjalnego traktowania. Zużyty sprzęt należy oddać albo do specjalnych punktów zbierania, albo do sklepu przy okazji zakupu nowego sprzętu tego samego rodzaju (np. pralka za pralkę). Za pozbywanie się elektrośmieci w miejscach do tego nie przeznaczonych grozi kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych. O zakazie wyrzucania zużytego sprzętu do śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera umieszczony na urządzeniach.

Dzień Troski o Środowisko w liczbach:

15 ton – tyle elektrośmieci zebrało ElektroEko podczas Dnia Troski o Środowisko

3 kontenery – tyle miejsca zajęły elektrośmieci przyniesione na Dzień Troski o Środowisko

10 000 świetlówek rozdano za przyniesiony zużyty sprzęt przez całą sobotę przed CH M1 w Markach

5 000 osób odwiedziło EkoMiasteczko oraz wzięło udział w zbiórce elektrośmieci oraz atrakcjach artystycznych na Dniu Troski o Środowisko.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Dnia Troski o Środowiskio.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z „Dnia Troski o Środowisko”, rodzinnego pikniku ekologicznego, podczas którego zebrano 15 ton elektrośmieci i rozdano prawie 10 000 świetlówek!

Pamiętajmy! Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci! Zawierają wiele szkodliwych substancji, które mogą wydostać się z uszkodzonego sprzętu. Po przedostaniu się do gleby, powietrza lub wody zanieczyszczają środowisko i stają się groźne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Dlatego nie należy ich wyrzucać do śmietnika, nie wolno ich także pozostawiać w altanach śmietnikowych, porzucać w lasach, czy w przydrożnych rowach. Grozi za to grzywna nawet do 5 000 złotych.

Co więc należy zrobić z elektrośmieciami? Zużyty sprzęt należy oddać albo do sklepu przy okazji zakupu nowego sprzętu tego samego rodzaju (np. pralka za pralkę), albo do specjalnych punktów zbierania, skąd zostaną przekazane do zakładów przetwarzania. Listę punktów zbierania można znaleźć na stronie ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA: www.elektrosmieci.pl.

Rodzinny piknik ekologiczny „Dzień Troski o Środowisko” został zorganizowany, żeby zwrócić uwagę społeczeństwa na zagrożenia wynikające z nieprawidłowego pozbywania się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także żeby pokazać korzyści płynące z selektywnej zbiórki elektrośmieci.

Jesteśmy na Facebook